Przejdź do treści
Postanowienia noworoczne (1)

Postanowienia noworoczne – dołącz do 8% ludzi

Postanowienia Noworoczne

Postanowienia noworoczne – list 10 najczęściej wymienianych rzeczy:

  1. Schudnąć
  2. Zorganizować się (zarządzanie czasem)
  3. Wydawać mniej, oszczędzać więcej
  4. Cieszyć się życiem w pełni!
  5. Pozostać fit i zdrowym
  6. Nauczyć się czegoś ekscytującego
  7. Rzucić palenie
  8. Pomóc innym w ich marzeniach
  9. Zakochać się
  10. Spędzać więcej czasu z rodziną

To pierwsza 10-tka! Jakie postanowienia noworoczne masz Ty? Co ważniejsze JAK te postanowienia noworoczne zrealizować w nadchodzącym roku?

 

62% ludzi robi postanowienia noworoczne

a Ty?

45% robi to zazwyczaj, a 17% robi ale rzadko. 49% rzadko osiąga sukces, ale aż 8% odnosi sukces. Czy chcesz wiedzieć jak dołączyć do 8% ludzi, którzy realizują postanowienia noworoczne?

Jeżeli tak, to jesteś w dobrym miejscu, aby się tego dowiedzieć.

 

Co możesz zrobić aby znaleźć się w 8% ludzi, którzy zrealizują tegoroczne postanowienia?

 

    1. 27462470_sPrzede wszystkim jasno i konkretnie wyraź to czego chcesz. Kiedy to zrobisz masz 10-krotnie większą szansę na zrealizowanie postanowienia noworocznego!

      Chcę aby przyszły rok był dla mnie lepszy, to nie jest przykład jasnego i konkretnego wyrażenia czego chcesz. Trzeba doprecyzować co konkretnie ma się wydarzyć, do kiedy i jak chcesz to zrobić.

      Oto przykłady:

      Zamiast – W tym roku schudnę, chcę schudnąć, zacznę biegać, będę biegać -> postanów sobie, że zjem owoc zamiast czekolady, każdego wieczora wyjdę pobiegać na min. 5 minut, zamiast sosów poproszę o jogurt naturalny.

      Zamiast – zarobię więcej w tym roku, polepszę finanse, oszczędzę więcej pieniędzy -> przeznaczę 30 minut na dodatkową pracę w …, z każdej pensji odłożę 5% zaraz po jej otrzymaniu, przestanę kupować kawę w drodze do pracy

      Zamiast – polepszę moje relacje -> ugotuję obiad dla rodziny w każdą niedzielę, wyjdę raz w tygodniu z kolegami “na piwo”

      Zamiast – będę się mniej stresował życiem -> umówię się na spotkanie z psychologiem raz na kwartał, będę medytował 5 minut zaraz po wstaniu każdego ranka.

      Wydaje mi się, że odczuwasz różnicę jaka jest pomiędzy ogólnym postanowieniem a konkretną zmianą zachowania. Dzięki temu trafisz do grupy 8% ludzi kilka razy szybciej i częściej!

    2. Lista todoStwórz listę swoich sukcesów z obecnego roku

      Czasem może Ci się wydawać, że przecież nie odniosłeś żadnego wielkiego sukcesu w poprzednim roku, ale jak się przypatrzysz dostrzeżesz, że odniosłeś wiele małych sukcesów, które były ważne dla Ciebie.
      Czy wiesz dlaczego to jest aż tak ważne? Jeżeli bowiem, w Twoich przekonaniach nie masz sukcesów jak zatem masz się zmotywować do większych wyzwań? Potrzebujesz fundamentów wiary, że możesz odnosić sukcesu w swoich postanowieniach noworocznych. Dlatego zrób przegląd miesiąc po miesiącu, co zrobiłeś, co było Twoim nawet małym osiągnięciem, z którego byłeś zadowolony.
      To ćwiczenie jest tak ważne, że robię je na każdej Odysei Sukcesu. Na początku uczestnikom wydaje się, że nic nie znajdą a potem nie mogą przestać mówić o tym co zrealizowali! Nie mówiąc już o tym, ze zyskują większą wiarę w siebie i w swoje nowe cele.

    3. Postanowienia noworoczne - pokoleiSkoncentruj się na postanowieniach noworocznych po kolei

      Kiedy myślisz o wszystkich postanowieniach noworocznych, które masz zrealizować, może powstać konfuzja, od którego zacząć, jak, czy da się wszystkie naraz, nie mam kiedy itp. Dlatego właśnie zacznij od jednego najważniejszego dla Ciebie postanowienia. Od takiego, które będzie miało największy wpływ na Twoje życie, jednakże musi być ono dla Ciebie osiągalne. Jeżeli bowiem będzie zbyt trudne, może nie starczyć Ci siły woli.
      Jednakże kiedy zrealizujesz pierwsze postanowienie, będziesz mieć więcej motywacji do kolejnego i wzrośnie również Twoja wiara we własną siłę woli, co ma kluczowe znaczenie.

    4. Planuj realizację postanowień noworocznych

      Nie będę się rozpisywał dlaczego plan jest ważne. Krótko napiszę tyle, brak planu=brak realizacji postanowienia. Dlatego chociaż w kilku punktach zapisz jak zamierzasz zrealizować swoje postanowienia noworoczne. Możesz napisać 3-5 najważniejszych  kroków by zrealizować postanowienie. Będą to tzw. Kamienie Milowe.Odpowiedz sobie również na takie pytania:

      • Po czym poznam, że osiągnąłem cel?
      • Do kiedy chcę zrealizować cele i Kamienie Milowe?
      • Kiedy będę realizował etapy?
      • Jak będę je realizował?
      • Gdzie będę je realizował?
      • Z kim będę je realizował?
      • Jak muszę zmienić swoje myślenie aby zrealizować moje postanowienie?
      • Z czego zrezygnuję by je zrealizować?
    5. Odpowiedz sobie na 4 pytania kartezjańskie

      Dla przykładu:

      • Co się wydarzy jeżeli rzucę pracę?
      • Co się nie wydarzy jeżeli rzucę pracę?
      • Co się wydarzy jeżeli nie rzucę pracy?
      • Co się nie wydarzy jeżeli nie rzucę pracy?
    6. Postanowienia noworoczne porażkaPozwól sobie na porażkę / niepowodzenie

      Kiedy już przytrafi Ci się, że czegoś nie zrobisz ten jeden raz – nie odpuszczaj, kontynuuj. Np. będę biegał każdego wieczora po 5 minut. Pewnego wieczoru zdarzy się, że nie pobiegniesz, może przyjść ci teraz na myśl to nie ma sensu już kontynuować, przecież miało być każdego wieczoru. Już chciałbym zobaczyć jak Twoim celem jest 1 milion a zarobiłeś 800 000 zł i mówisz sobie, że ten biznes, który pozwolił Ci to uzyskać jest do niczego i skoro nie ma 1 miliona to przestajesz go robić.

      Kolejna rzecz to nie mów sobie, skoro dziś nie pobiegałem 5 minut to jutro zrobię 10 minut. To naprawdę nie ma sensu. Przez to niepotrzebnie możesz zwiększyć trudność zadania i przestaniesz to robić. Wiem, że czasem wydaje się, że trudność nie jest trudnością, lecz są pewne procesy podświadome, o których celowo tutaj nie piszę, bo powstałby z tego cały artykuł. Dlatego kontynuuj robić to co sobie postanowiłeś, bo kluczem do sukcesu jest powtarzalność zachowań a nie ilość w postaci nakładu na jeden raz.

    7. Postanowienia noworoczne wsparcieZnajdź partnera lub grupę osób, która da Ci wsparcie!

      Jeżeli wszystko chcesz robić sam to gratuluję, ale czasem to po prostu się nie opłaca. Dlatego ludzie częściej wybierają zapisać się na kurs niż indywidualnie się uczyć w domu, choć jest to znacznie tańsze. Założę się, że w różnych sytuacjach już wielokrotnie sobie mówiłeś – tym razem dam radę, zrobię to – i kończyło się jak zawsze, prawda?
      Dlatego znajdź sobie partnera, który Cię wesprze, zadzwoni, zapyta czy realizujesz postanowienie noworoczne lub zrobi je z Tobą. Kiedy odpowiesz mu nie, przestałem je realizować, niech zada Ci pytanie a kiedy zaczniesz z powrotem? Niech Ci się wydaje, że Cię ciśnie, ale przecież to dlatego, że ty tego chcesz, a nie zawsze Twoje postanowienia będą łatwe do zrealizowania prawda?
      Twoim partnerem może być przyjaciel, przełożony, mentor, coach, ktoś z rodziny. Możesz też skorzystać z Programu Coachingowego ONLINE lub np. z grupy wspierającej jej członków w realizacji zadań.

    8. Postanowienia noworoczne wsparcieWyraź swoje Cele publicznie

      To nakłada lekkie ciśnienie, ale jest bardzo skuteczne. Kiedy to robisz wiele osób może stać się dla Ciebie wsparciem. Kiedy pytają bowiem, czy zrobiłeś już to co zamierzałeś, jest to oznaka, że sam fakt, twojej manifestacji został przez nich zapamiętany, a więc był również ważny. Kiedy się dopytują są Twoimi PRZYPOMINACZAMI. Podziękuj im za to!
      Badania wskazują, że jedną z rzeczy, która ma wpływ na nierealizowanie naszych celów i zadań jest to, że nie mamy odpowiednich wyzwalaczy, czyli krótko mówiąc, czasem zapominamy, że coś mieliśmy zrobić. Nie rób sobie z g…. cholewy i manifestuj tylko te cele, które naprawdę chcesz zrealizować.
      Kiedy denerwuje Cię to, że ludzie Cię pytają o to, czy zrealizowałeś zamanifestowane cele, pamiętaj oni Cię wspierają, nawet jeżeli o tym nie wiedzą. Podziękuj im i zaraz potem zrób I mały krok w kierunku swojego celu.

    9. Zapisz je na kartce

      Na szkoleniu z Efektywnego Zarządzania Czasem przytaczam technikę na kalendarz. Krótko – jeżeli masz coś zapisane w kalendarzu to nie wpisujesz nic w to miejsce, chyba, że ma to o wiele, wiele większy priorytet lub jest to pożar, typu chore dziecko, największy klient, który grozi odejściem itp. Najważniejsze jest jednak to, że jak masz wpisane w kalendarzu spotkanie, zadanie, ogólnie coś to tego nie przekładasz. Jeżeli nie zapisałeś np. spotkania w kalendarzu, to co się może wydarzyć?
      Możesz zapomnieć, może przekręcić godzinę spotkania lub cały dzień albo tydzień!
      Dlatego tak ważne jest zapisywanie, a zapisywanie celów jest jeszcze ważniejsze bo jeżeli nie zapiszesz tego co chcesz to Twój kalendarz wypełni się tym czego chcą inni.
      Ważność zapisu celu potwierdzają również badania przeprowadzone na Uniwersytecie Kolumbijskim (rezultaty tych badań stały się fundamentem Programu Coachingowe ONLINE), które jasno precyzują jakie punkty należy spełnić aby zwiększyć realizację zadań i celów. Jest wśród nich własnie ich ZAPISYWANIE.

 

Dlaczego nie realizujesz postanowień noworocznych?

Jest kilka rzeczy, które wynikają w oczywisty sposób z powyższego. Jednakże ważny jest jeden aspekt. Brak systematyczności. Ludzie myślą, że nie są systematyczni, nie zauważając, że przecież każdego dnia systematycznie robią te same rzeczy, popełniają te same błędy czy osiągają takie same rezultaty podchodząc do tych samych zadań. Systematyczni jesteśmy i to każdy z nas! Problem polega na tym aby w tej naszej codziennej systematyczności wprowadzić zmianę i to na stałe, aby ona stała się częścią naszego codziennego systemu.

Dlatego też warto skorzystać z pomocy zewnętrznej by takie elementy wprowadzić. Ludzie wybierają kursy nauki, bo wiedzą, że się lepiej zmotywują do chodzenia. Wybierają nie chodzić na siłownię a spotkania z trenerem personalnym bo wiedzą, że przyjdą na spotkanie a wtedy już będą wiedzieć co i jak mają robić aby uzyskać efekt. Dlatego też możesz skorzystać z Programu Coachingowego ONLINE abym mógł ci pomóc w realizowaniu Twoich postanowień noworocznych.

 

Podsumowanie

Co teraz? Weź kartkę, usiądź i zastanów się co chcesz zrealizować w przyszłym roku. Wyznacz postanowienia noworoczne i zaznacz, które zaczniesz realizować jako pierwsze. Zrób plan, odpowiedz sobie na pytania, które powyżej zapisałem. Znajdź partnera, coacha albo przystąp do Programu Coachingowego ONLINE. Wyznacz swój I krok na dziś, II na jutro i podejmij proste działanie od razu.