Przejdź do treści
myślenie dwutorowe

Czy słyszałeś o myśleniu dwutorowym?

Jak myślenie dwutorowe pomoże Ci zrealizować to czego chcesz?

Twoje potrzeby vs sukces

Każdy człowiek czegoś chce. Zrealizowanie tego czego się chce to sukces. Każdy człowiek marzy o sukcesie w pewnym obszarze. Może być to szczęście, rodzina, pieniądze, firma, dobroczynność, jednakże ten obszar na sukces JEST. Jeżeli uważasz, że nie marzysz o sukcesie to po prostu nie słuchasz swojej wewnętrznej strony z jakiegoś powodu! I być może jestem tutaj zbyt bezpośredni w tej sugestii, jednakże na podstawie mojego doświadczenia właśnie tak wynika. Oto pewien skrajny ekstremalny przykład, aby pokazać pewną perspektywę.

 

myślenie dwutoroweZałóżmy, że jesteś członkiem plemienia zamieszkującego Amazonię, w pewnym momencie przychodzi Ci przejść np. inicjację na mężczyznę, kiedy ją przejdziesz możesz odnieść osobisty sukces albo porażkę, bo plemię będzie patrzeć zupełnie inaczej na Ciebie. Więc przed inicjację marzysz o tym aby odnieść sukces i przejść pozytywnie przez inicjację. Ten przykład w zupełnie innej rzeczywistości jest po to abyśmy mogli uświadomić sobie, że coś dla nas jest sukcesem, że czegoś chcemy, choć często okazuje się, że świadomie jeszcze nie wiemy co. Jednakże każdy z nas ma jakiś sukces, którego pragnie. Jakiego sukcesu Ty pragniesz? Czym jest dla Ciebie Sukces?

 

Zarówno wiedza co i jak oraz świadomość tego, że nie wiemy i chęć poznania tego co dla nas oznacza sukces jest świetnym punktem wyjścia do tego aby ten sukces zrealizować. Od czegoś trzeba w końcu zacząć, nieprawdaż? Jest nawet trafne  powiedzenie –

Nie ważne skąd pochodzisz. Ważne dokąd zmierzasz (Brian Tracy).

 

Jakie rzeczy nie zadziałają?

Jednym z powtarzanych błędów jest użycie tylko i wyłącznie wizualizacji. Badania uwydatniły, iż osoby, które dokonują tylko pozytywnej wizualizacji później mylnie oceniają rzeczywistość, gdyż oceniają ją pod wpływem dobrego samopoczucia a więc podchodzą do tego na zasadzie ‘a na pewno mi się uda’ bez działań w tym kierunku lub ze zmniejszoną ilością działań. Przez to są dużo gorzej przygotowane! Czy to oznacza, że nie należy korzystać z wizualizacji? Oczywiście, że należy ale do pewnych konkretnych działań. Każda technika jest do czegoś przydatna i konkretnym obszarze wizualizacjaWizualizacja posłuży nam np. do tego by wyobrazić sobie czego chcemy, jak może wyglądać nasze życie. Na jej podstawie wyznaczyć cele i stworzyć konkretny plan. Sama świadomość tego, że wizualizacja może być substytutem jest także sprzyjającym faktem, gdyż w tej chwili możesz już mniej czasu przeznaczać na to jak może być i zacząć realizować to co kiedyś pojawiło się w Twojej wizji.

 

Co w takim bądź razie działa? Jak mogę zrealizować swoje cele, marzenia i osiągnąć sukces?

Stosując podwójne myślenie albo inaczej mówiąc myślenie dwutorowe. Polega ono na tym, że na początku stosujesz metodę wizualizacji, pisałem, że jednak jest przydatna w odpowiednim miejscu nieprawdaż? Więc po kolei:

  1. Wyobrażasz sobie więc swój sukces, to co chcesz osiągnąć tak jakby to już zostało zrealizowane i to co ważne w tym kroku zadajesz sobie pytanie jakie 2-3 korzyści to Ci przyniesie oraz 2-3 przeszkody, które możesz napotkać na drodze.
  2. Zanotuj to wszystko na kartce
  3. Teraz weź pierwszą korzyść i oddaj się chwili refleksji, pomyśl co Ci da ta korzyść, jak uczyni Twoje życie lepszym. Jak zmieni Twoje życie. Znów używasz wizualizacji, prawda?
  4. Teraz pomyśl o największej przeszkodzie, która została zanotowana i zastanów się co zrobisz gdy ją napotkasz, gdy napotkasz ten problem i znajdź rozwiązanie.
  5. Powtarzasz to ze wszystkimi korzyściami i przeszkodami dokładnie w ten sposób.

Profesor Gabrielle Oettingen, która prowadziła badania co do wpływu wizualizacji na motywację i chęć realizowania celów twierdzi, że najskuteczniejszym elementem jest powiązanie optymistycznego nastawienia do osiągniecia celu i bycie świadomym problemów prowadzących do niego. Czyż nie jest to logiczne? Dla mnie jest to równowaga, czyli ani nie jestem ‘hurra optymistą’ ani nie jestem pesymistą. Podobny model działania stosuje multimiliarder Donald Trump, który zawsze prosi o podanie tego co może pójść źle w projekcie/pomyśle, który do niego jako inwestora jest kierowany.

Owocnego działania i korzystania z tej techniki. To na co zwrócisz uwagę podczas jej stosowania zostawiam już jako element tajemnicy. Jeżeli chcesz podziel się komentarzem, bo każdy merytoryczny/sensowny komentarz nagradzamy!

 

Zostaw swój komentarz. Każdy merytoryczny/sensowny komentarz nagradzam!