dokąd zmierzam

ZAGROŻENIE DLA TWOJEGO BIZNESU

Zastanawiasz się czemu Biznesy padają? Czemu przedsiębiorcy mają problem z utrzymaniem swojego biznesu? A może Ty zastanawiasz się, czy Twój Biznes jest w stanie przetrwać?


Dzięki mojej pracy spotykam się z wieloma przedsiębiorcami, którzy zmagają się z różnymi problemami. Najgorszym jednak problem z mojej perspektywy jest, gdy przedsiębiorcy zaczynają odchodzić od swojego biznesu, kiedy zaczynają myśleć, czy to na pewno mi się uda i myślą jak tu …

No właśnie jak myślisz jakie to słowo? Choć w tym artykule skoncentruje się na objaśnianiu jednego aspektu, znajdziesz w nim coś jeszcze bardzo ważnego, co również podsumuję na samym końcu. Odnosi się to do wszystkich wątpliwości dotyczących Twojego biznesu i na samym końcu będziesz wiedział skąd one się biorą, co powodują i jak z nimi funkcjonować.

 

21928792_sDORABIANIE

Dorobić. To słowo brakujące powyżej. To ciekawe słowo, ale jeszcze ciekawsze jest to, że właśnie DOROBIĆ przedsiębiorcy chcą na boku, a nie we własnej firmie! Jesteś ciekaw czemu tak się dzieje? Spokojnie znajdziesz odpowiedź w tym artykule.
Zanim jednak o tym napiszę, ciekawe jest, że bardzo często i coraz częściej, dorobić chcą poprzez budowanie przychodu pasywnego budując inną firmą. Bardzo często związaną z MLM. Za chwilę o tej branży, jednakże co ważniejsze na ten moment, to świadomość, że można to robić, tylko trzeba odpowiednio przemyśleć swoją strategię.

Dlaczego o tym piszę, bo pracowałem już z kilkoma przedsiębiorcami, którzy mają swój biznes i co ciekawe większe szanse na zarabianie dużych pieniędzy widzą w MLMie niż w swoim biznesie. ABSURD.

 

BRAK KONCENTRACJI

Confusion and business careerCo się dzieje kiedy zaczynasz się koncentrować na kilku rzeczach? Do myślenia jak rozwinąć swój biznes, jak sprawić aby stał się stabilny i rosnący, dorzucasz jeszcze myślenie o dorabianiu np. poprzez MLM. To co w ten sposób robisz to tak naprawdę DEKONCENTRACJA i pozbawianie się szans na rozwój biznesu, chyba, że zrobisz to w odpowiedni sposób i na pewno nie z każdym MLMem, który Ci się podoba.

Oto analogia, która mam nadzieję pozwoli Ci otworzyć oczy. Wyobraź sobie siebie na autostradzie. Masz 2 pasy. Lewy służy do szybkiej jazdy, prawy służy do jazdy i zjeżdżania na drogi poza autostradę. Jak myślisz, kiedy zaczynasz się rozdwajać pomiędzy Twoim Biznesem a MLMem, który pas zajmujesz? To z resztą dotyczy wszystkich innych elementów, nad którymi się zastanawiasz odnośnie swojego biznesu:

  • czy to odpowiedni biznes?
  • czy ten biznes pozwoli zrealizować moje marzenia?
  • czy ten biznes jest profitowy, czy można na nim zarobić?
  • a może wrócić do pracy na stały etat?
  • co ciekawego można tu jeszcze zrobić aby zarobić?
  • mój biznes jest niepewny więc może znajdę drugie źródło przychodu?

Kiedy tylko zaczynasz wątpić czy to dobry biznes zaczynasz zjeżdżać na prawy pas, szukając wyjazdu, bo być autostrada w kierunku, w którym jedziesz Cię tam nie zawiezie. Ok. i tak faktycznie może być. Jednak czy wiesz, w czym naprawdę jest problem? Czemu Ci przedsiębiorcy szukają alternatyw?

 

TWOJA ŚCIEŻKA

Clear The ConfusionBo nie mają WIARY w swój Biznes! Gdyby wierzyli w swój biznes, zainwestowaliby ten dodatkowy czas (jaki dodatkowy czas w ogóle, kiedy masz swój biznes 😉 ) w rozwój swojej firmy. Każdy prawidłowo wydany (tak wydany!) czas to Twoja inwestycja z ogromną stopą zwrotu. Czy wiesz, że pieniądze w inwestycjach pochodzą głównie, z tego, że ludzie zdobyli je właśnie z biznesu?

Jeżeli zaczynasz robić coś dodatkowego to znaczy tylko jedno, że nie rozumiesz swojego biznesu i nie jest on poukładany. Zaraz pewnie obudzi się jeden z głosów, który powie, nie rozumiesz Przemek, tu chodzi o dochód pasywny! Tu chodzi dywersyfikację!

A przepraszam, dochodu pasywnego nie zbudujesz w swoim biznesie? Oczywiście, że tak i ma to swoją nazwę zautomatyzowany biznes lub biznes usystematyzowany. Oczywiście nie ma czegoś takiego jak perpetuum mobile, ale to dotyczy dosłownie wszystkiego. Więc nie warto wierzyć, że raz zrobisz pracę i nagle wszystko samo się będzie ciągle kręcić jak to mówią w MLMie.

Co kręci więc przedsiębiorców aby zacząć iść w tym kierunku, żeby tracić impet, żeby zjeżdżać na prawy pas lub nie potrafić z niego wyjechać?

MLMy to głównie gotowe systemy działania. Dostajesz plan marketingowy, gotowy produkt/usługę. To co jest twoim zadaniem to sprzedaż i bardzo często wg gotowego wzorca, który pokazuje Ci co i jak robić by być skutecznym w tym biznesie. I w tym cały sęk. To oznacza, że gdyby przedsiębiorcy mieli przygotowany swój biznesplan, plan marketingowy, plan wynagradzania siebie, gotowy produkt/usługę opisaną jak w MLMie to mogliby robić to samo! Wtedy wiedzieliby, jak wykorzystać swój “dodatkowy czas”, jak budować system w swojej firmie, bo w każdej można zbudować. Już wielokrotnie się o tym, przekonywałem pracując przedsiębiorcami. Na początku tego nie widzieli, ale potem, kiedy wszystko zostaje sprowadzone do działających, powtarzalnych schematów działania, dokładnie wiedzieli, że istnieje tylko lewy pas 🙂

 

TWOJE ZASOBY

19499111_sNie jestem przeciwnikiem MLMów, wręcz przeciwnie. Uważam, że to bardzo dobre miejsca, dla ludzi, którzy nie mają pomysłu na biznes. W zamian oferują otwartość, chęć nauki, działania i inwestycji. Tak inwestycji. MLM jest swego rodzaju franczyzą, tylko, że nie płacisz za nią z góry 100 000 zł, ale kupujesz np. pakiet powitalny czy innego rodzaju opłaty biznesowe. Z reguły do 10 000 zł. Potem jeszcze inwestujesz swój czas i pieniądze na kawy, spotkania, dojazdy. Więc jeżeli jesteś na to otwarty, nie chce Ci się wymyślać biznesu, nie masz pomysłu ale masz chęci to jak najbardziej.

Dla przedsiębiorcy jednak to nie jest dobre miejsce, gdyż powoduje, że przestajesz się koncentrować na swoim biznesie. Jeżeli chcesz podpatrzeć jak jest robiony tamten biznes, rozumiem. Jeżeli jednak to jest tylko wymówka, nie rozumiem!

Jest jednak jedna możliwość, aby połączyć MLM z Twoim biznesem. Każdy biznes opiera się bowiem na grupie docelowej. Masz swoją grupę docelową i masz swoją bazę w tej grupie docelowej? Super! To jest właśnie Twój Zasób, z którego teraz umiejętnie trzeba skorzystać.

Pokażę Ci najpierw jak można nieumiejętnie funkcjonować w MLMie, aby dobrze zrozumieć błędy. Spójrz – jestem szkoleniowcem, specjalizuję się w sprzedaży, wystąpieniach publicznych, efektywnym zarządzaniu czasem, realizacją celów i uwielbiam pracować indywidualnie z ludźmi aby mieli lepsze efekty. Kilkukrotnie osoby, namawiały mnie na różnego rodzaju MLMy, bo przecież skoro Ty jesteś dobry, to Twoi ludzie również tacy będą. I wszystko fajnie, tylko, że ja pracuję z ludźmi i mam wypracowany system pozyskiwania klientów do swojego biznesu a nie do cudzego. Więc kiedy byłbym na spotkaniu musiałbym zastanowić się do czego dziś pozyskuję klienta.

Jeżeli firma, chciałaby skorzystać z mojego potencjału to proste – rozliczmy się za moją pracę plus za efekty. MLMy jednak, głównie chcą pracować, stwórz swoją grupę i miej efekt z grupy skoro. Wszystko fajnie tylko znów wracam do kwestii, że buduję komuś biznes, a nie korzystam, w znaczeniu nie sprzedają swojej usługi, prawda?

Drugi przykład opiera się na dzisiejszej rozmowie z jednym z przedsiębiorców, który ma naprawdę olbrzymi zasób i świetny, rentowny biznes. Ktoś mu sprzedał dobrze wizję jednej firmy, doceniam – świetna robota. Kwestia tylko, tego, że ten przedsiębiorca trochę zapomniał na czym polega biznes lub podejście biznesowe. Przekonano go lub on sam się przekonał, że warto zdywersyfikować swoje działania (dla mnie dywersyfikacja następuje wtedy kiedy jeden biznes stoi, jest stabilny, albo jest do dywersyfikacja finansowa – oszczędzania, inwestycje na rynkach kapitałowych itp.). Czyli co będzie kiedy, w jego biznesie będzie źle. Moja odpowiedź to SWOT i podjęcie działań w tym obszarze, aby przekierować swoje działania w odpowiednie miejsce, korzystając z zasobów firmy.

On jednak stwierdził, że poszuka poza swoją firmą. Wszystko fajnie poza jedną rzeczą, ktoś mu powiedział jak ma to zrobić, a podejście było niebiznesowe. Krótko dzięki swojej obecnej firmie, możesz zbudować dobrą sieć, znajdź kilka osób, które utrzymają Ci tą sieć. I ten przedsiębiorca myśli, jak tu to zrobić, zamiast dalej rozwijać swoją firmę i skorzystać tylko na swoich zasobach.

 

MOŻLIWOŚCI PARTNERSKIE

rece-rJak na nich skorzystać? Jeżeli ten konkretny przedsiębiorca ma swoją grupę docelową, a ma i to dużą to trzeba po pierwsze dostarczyć odpowiedni produkt/usługę. Nie każdą usługę, nie każdy produkt, tylko odpowiedni do grupy i współgrający z tym co obecnie robią. To bardzo ważne. Inaczej obecni jego klienci zaczną uciekać 🙂

Dalej to co jest do zrobienia w obrębie jego firmy i to co będzie potem musi być systemem, zautomatyzowanym procesem. Co mam na myśli. Mówiąc konkretnie o MLMie, może komuś pomóc budować tzw. strukturę poprzez np. informowanie i odsyłanie do miejsca, które w pełni zostanie przez kogoś obsłużone, ale nie przez przedsiębiorcę. Czyli działać to będzie jak np. program partnerski. Najprościej umieszczam informację np. na stronie internetowej, ktoś klika na nią, jest odsyłany do gotowego formularza rejestracji i dalej ktoś się zajmuje całą resztą. Ja jako przedsiębiorca udostępniam taką możliwość bo mam grupę docelową potencjalnie zainteresowaną takim produktem lub taką możliwością współpracy.

Inny przykład to cross-sell produktowy. Czyli np. sprzedaję swoje produkty a produkty z MLM są świetnym uzupełnieniem mojej oferty, ale to nie znaczy, że zaraz ta osoba ma się znaleźć w strukturze.

W przypadku mojego przedsiębiorcy, ktoś podsunął mu pomysł szukania osób, które byłyby jego liderami (standard w MLMach), ale to FUNDAMENTALNE niezrozumienie możliwości współpracy. To on może dostarczyć naprawdę masę ludzi i ktoś powinien się nimi zająć, bo jego biznes to nie obsługa tych ludzi. Jego biznes to koncentracja na jego biznesie, a nie rozwoju czyjegoś biznesu. Oczywiście efektem DOBREJ współpracy będzie rozwój jednego i drugiego. Efektem będzie także, zbudowanie struktury przy okazji, ale nie powinno być do jego celem samym w sobie!

 

Dlatego jeżeli jesteś PRZEDSIĘBIORCĄ to pamiętaj – Twoim/Moim obowiązkiem jest koncentrować się na rozwoju mojego biznesu, a nie przeznaczać czas jak sprzedawca i budowniczy czyjegoś biznesu. Koncentracja na innych biznesach powoduje brak koncentracji i rozwoju TWOJEGO BIZNESU.

Jeżeli nie WIERZYSZ w swój BIZNES to tylko dlatego, że nie wiesz jak masz go dokładnie zrobić krok po kroku. Jak wygląda jego model, na czym zarabiać a gdzie zdobywać klienta. Jak go powiększać i co robić w dodatkowym czasie aby zwiększyć swoje dochody.

 

 

JESTEŚ SPRZEDAWCĄ?

  • te FAKTY odmienią twój sposób sprzedaży!

 

JESTEŚ PRZEDSIĘBIORCĄ?

  • sprawdź co TWOI sprzedawcy powinni wprowadzić do systemu sprzedaży

27 sposobów na szybką poprawę sprzedaży

POBIERZ BEZPŁATNY RAPORT